Kokedama pochází jako bonsaje z Japonska, znamená to v překladu mechová koule. Jde o speciální pěstování pokojových i venkovních květin, které jsme přízpůsobili našim podmínkám. Může být pěstovaná na keramické, skleněné podložce nebo v závěsu, který umožňuje pěstování rostlin ve vzduchu. Rostlina může být zavěšena na okně, balkonu na háčku ve stropě. Vždy vybírejte takové druhy rostlin, kterým budou vyhovovat dané podmínky vašeho interiéru. Kokedamy se pěstují jako jiné pokojové rostliny, ohled bereme na nároky rostlinky, jen se nezalévají, ale namáčí do nádoby s převařenou či odstátou vodou /mech nemá rád chlór/, kokedamu namáčíme jen několik vteřin, dokud z balu nepřestanou stoupat bublinky, rostlinu necháme odkapat, vodu z balu nevymačkáváme a vrátíme zpět na místo, nebo můžeme dát mističku s vodou a máčet několik minut až se bal nasaje. Velmi dobré zkušenosti mám, když dopřejete kokedamám déšt a letníte na chráněném místě. Sukulentní rostliny zaléváme velmi opatrně. Vlhkomilné rostliny můžete rosit i mechový bal. Ve vegetačním období dopřejte rostlině živiny.        

Kokedama 

 
 

 

 

Kokedama v doslovném překladu mechová koule, je speciální způsob pěstování rostlin, pocházejcí z Japonska

Kokedamy se vyvinuly z bonsají. Na rozdíl od bonsají, jejichž historie sahá až do japonského Heianského období (794–1185), historie kokedam není tak stará. Kokedama  v doslovném překladu znamená mechová koule. Jde o rostlinu v kulatém balu zeminy, který je obalený mechem. Tradičně se kokedamy umísťují na talířek či miskumohou se ale také zavěšovat do prostoru.


 

Historie

Původ kokedam není úplně objasněn, existuje ale obecně přijímaná teorie, že kokedamy pochází z bonsají ve stylu nearai, který byl v Japonsku populární během období Edo(1603–1867). Nearai bonsaje byly pěstovány tak, aby jejich kořenový systém vytvořil v nádobě kompaktní pevnou strukturu a po vyjmutí z nádoby si zachoval její tvar. Bonsaje s takto pevným balem pak byly z nádob vyjmuty a umístěny na podstavec, kde se nechaly porůst mechem. Byla tak zvýrazněna jejich přirozená krása.

Péče

Kokedamy jsou jednoduchou alternativou k bonsajím, snadno se pěstují. Péče o kokedamy se moc neliší od péče o běžné květiny v květináčích, vždy záleží hlavně na druhu rostliny. Odlišný je pouze proces zalévání, kdy se kokedama nechá nasáknout vodou v misce.

Četnost zálivky záleží na druhu rostliny a také na podmínkách prostředí, v kterém je kokedama zavěšena. Potřeba zálivky se nejlépe odhaduje podle váhy balové koule, prostě kokedamu potěžkáte a tak zjistíte, jestli už není příliš lehká – vyschlá. Občas je vhodné rostlinu přihnojit přidáním hnojiva do zálivky.

Výroba kokedamy

Kokedamy se vyrábí ze speciální směsi substrátů, jehož hlavní složkou je japonský černý lepivý jíl ketotsuchi. Do základního jílu se pak přimíchávají další složky (např. akadama, zeolit, pemza, písek atd.) podle nároků konkrétního druhu rostliny na vlastnosti substrátu. Kořenový bal rostliny se obalí směsí substrátu do tvaru koule. Po té se kulatý bal obalí mechem a zajistí provázkem, drátkem či nití.